Budoucnost barev

Je modrá nová černá? Je retro nová budoucnost? Jsou metaliky nyní pasé? Nemluvíme o nejnovějších nápadech italského módního návrháře, ale o okeních rámech, kancelářských a kuchyňských stolech a balkónových židlích. Jinými slovy, o každodenních zařízeních a objektech. Prášek, ačkoli může pocházet z krabice, je stejně tak barevně módní jako šaty od návrhářů hollywoodských hvězd.

Ale je barva opravdu tak podstatná? “Rozjasňuje naše životy,” uvádí Russell Deane, evropský marketingový manažer pro architekturu a nábytek. ”Bez barev by to nebylo ono. Podívejte se kolem sebe; ať je to obal nebo nábytek, všechno je pozoruhodnou směsí barev. Vše je navrženo tak, aby přitáhlo naši pozornost. Dokonce i bílou nacházíme v několika různých odstínech.”

Estetické centrum AkzoNobel, tým koloristů a designérů se sídlem v Nizozemí a Švédsku bylo založeno v roce 1992. Jejich odborníci radí společnostem s nátěry. “Zatímco prášek je funkcí, barva je emocí,” vysvětluje Anne van der Zwaag, manažerka estetického centra. “Protože jsou lidé poháněni emocemi, je nesmírně důležité, aby odborníci z AkzoNobel měli vynikající znalosti týkající se barev a stejně tak práškových techlogogií.

K zachování pověsti společnosti jako autority v oblasti barev, se jednou ročně shromažďuje mezinárodní tým architektů, designérů a konzultantů, aby předpověděli trendy barev na příští rok. Jejich předpovědi jsou založeny na široké paletěukazatelů, které odrážejí způsob, jakým se společnost mění a cítí.

Globální události, klimatické změny, móda a ekonomika - to vše má vliv na předpověď barev. Například, po katastrofě 9/11 lidé hledali známky bezpečnosti, proto se rozhodli pro bezpečné, neutrální barvy jako krémová a šedá. V poslední době jsme zaznamnali přijetí více barev. Stejně jako změna klimatu, tak otázky týkající se živostního prostředí nás vedou k zamyšlení nad zemskými přírodními zdroji, začlai jsme hledat přírodní, zemské tóny zelené a hnědé. 

Estetické centrum se nezastaví, neustále se snaží přijít na to, které barvy budou těmi ”žhavými”.