Perfektní vzhled jako mávnutím kouzelného proutku

Barvy v sobě skrývají daleko víc, než si mnozí z nás uvědomují. Barvy mohou být jemné na dotek, mohou vypadat staře, mít kovový vzhled nebo dokonce imitovat krokodýlí kůži. Není to zázrak, jde jen o zruščnou kreativitu našeho technického oddělení. 

Nátěry se speciálními efekty nejsou novinkou, v současné době ale zažívají vzrůst poptávky. Je to zejména proto, že obchodníci hledají nové způsoby jak odlišit své výrobky od konkurence. “Lidé používají tyto výrobky, aby zatraktivnili své produkty a zvýšili jejich přídatnou hodnotu.,” říká John Ring, Director of Research & Development.  “Například Whirlpool chce nabídnout svými zákazníkům více než obyčejnou bílou pračku. S jejich designery jsme zapracovali na nové řadě třpytivých barev pro jejich produkty.” 

Stejně tak Ikea, Švédská společnost na výrobu nábytku, nás požádala o vytvoření řady nátěrů, které by propůjčily základnímu dřevěnému nábytku přesvědčivý vzhled chromu, mědi nebo kamene. 

K nejzajímavějšímu vývoji došlo zřejmě v oblasti IT. Zapomeňte na dny, kdy jste si mohli vybrat jen z matně černého nebo chromového laptopu. Dnes si můžete zvolit odstíny jako je růžová (růžová odstínu rtěnky) nebo modrá (modrá jako plavecký bazén). “Vytvořili jsme řadu barev Trend range speciálně pro IT průmysl. Lidé si dnes už nevybírají produkt podle jeho vlastností ale podle jeho vzhledu,” říká Ring.  “V mnoha prodejnách dneš už neprezentují notebooky otevřené ale zavřené, aby lidé viděli, jak dobře vypadají.”  Nebo, jak příjemné jsou na dotek - částí řady Trend range jsou barvy ”soft touch”, která na dotek připomíná hedvábí.

Místem s vyspělou kreativitou je Čína. “Opravdu tlačí designovou flexibilitu do extrémů.” říká Ring. Prášková divize AkzoNobel Powder Coatings v Číně se spojila s divizí Group’s Industrial Finishes a spolu vytvořili ‘antique finish’ (starožitný vzhled) nebo ‘handpainted’ (ručně natřeno) efekt pro zákazníky nábytkářského průmyslu. 

AkzoNobel může také vyrobit na zakázku speciální efekt pro individuální zákazníky. Snad největší výzou pro nás byla objednávka barvy se vzhledem krokodýlí kůže, kterou chtěl zákazník aplikovat do kufru auta. Po mnoha útrapách, zkoušení různých pigmentů a vypalovacích tepot v našem závodě v Číně jsme dosáhli požadovaného výsledku.