Nové muzeum v Acropolis

Toto moderní muzeum usazené na nižších svazích Akropolis výborně zapadá do starobylého a historického panoráma. Při výkopech bylo na tomto místě odkryto osídlení Atén z doby raného křesťanství. Řešení bylo jednoduché; muzeum bylo navženo tak, aby se “vznášelo” nad archeologickými vykopávkami, skleněná podlaha umožnila jejich zachování a odhalení.

Čisté, výrazné linie budovy a její geometrický tvar – horní obdelníkové patro usazené na spodním lichoběžníkovitém podlaží – jsou interpretací 21. století klasických proporcí starověkého Řecka. Vše je sníženo k jednoduchosti, jak materiál, tak barevná paleta – sklo, beton, mramor – aby byla pozornost vedena na muzejní obsah. Galerie jsou střídmé, vzdušné prostory zajišťují dvakrát vyšší stropy, mohutné betonové sloupy a přírodní světlo filtrované skrz světelné studny. 

Horní patro Galerie Parthenon, obdelníkový skleněný “box” obklopující nádvoří, je paralelní s původním Partheonským chrámem a je podepřen stejným počtem sloupů. Poskytuje ideální světelné a tepelné podmínky zajišťující ochranu chrámovým mramorovým sochám. Přímé viditelné spojení mezi galerií a Partheonem poskytuje krásnou symbiózu starověkého a moderního světa. 

Typ budovy: Muzeum

Architekt: Bernard Tschumi Architects, Michael Photiadis

Značka: Interpon D1036

Naše 1 Architektura Práškové lakování Series